Víte jak se bavlna vyrábí?

Prvním krokem při zpracování bavlny je vyzrňování v čistírně. Spočívá v oddělení semen od stonku rostliny.

Během mykání jsou vlákna vyčesávána, povolována a pokládána paralelně pomocí strojů nazývaných mykače, natahovací stroje, spojovací stroje a spřádací stroje.

Pak se v procesu spřádání vytvoří vlákno z vláken. Paralelní vlákna se skládají dohromady a natahují a poté kroucejí pomocí prstencových nebo bezvřetenových spřádacích strojů.

Dokončovací příze je, v závislosti na budoucím účelu: sušení, převíjení, bělení, barvení nebo opětovné kroucení nebo používání dentální nitě.

Tloušťka hotových nití je uvedena v textech. Příze, ze které má být tkanina vyrobena, prochází tkací dílnou. Historie tkaní začíná v neolitu. Tradiční typy tkaní přežily dodnes v lidových a uměleckých řemeslech.

Fáze vývoje tkaní jsou spojeny především se vznikem stále dokonalejších tkalcovských stavů. Jednalo se zase o bezpumpové, chapadlové, pneumatické a rapírové stavy.

Tkaní je výroba tkaniny propletením vzájemně kolmých nití, tj. podélně rozmístěné osnovy a příčného útku.

Pořadí prokládání určuje vazbu. Osnovní nit prochází přes útkovou nit a vytváří osnovní povlak nebo pod ní vytváří útkovou kryvu.

Existují různé typy vazeb, včetně takzvaných základních vazeb. Patří sem plátěné vazby, ve kterých útková nit probíhá střídavě pod a přes osnovní nit, keprové vazby, kde útková nit vede přes dvě a pod jednou osnovní nití a saténové vazby podobné šikmým vazbám.

Druhá skupina se skládá z odvozených vazeb, například kamínku, což dává efekt jemných pruhů a panama, tvořící čtverce na povrchu, a mnoho typů kombinovaných vazeb, jako jsou: vazby tvořící podélné a příčné pruhy nebo krepová vazba.

Konstrukce hotové tkaniny, kromě vazby, je také určena takovými faktory, jako jsou: typ vláken, tloušťka osnovních a útkových nití, jejich počet na 1 decimetr tkaniny a výroba, tj. procentuální poměr rozdílu délky nitě mezi její délkou po natažení a délkou tkaniny k délce nitě v tkanině.

Surová bavlněná tkanina, v závislosti na budoucím účelu, je podrobena dokončovacím procesům.

Začínají opalováním, které je zaměřeno na odstranění vyčnívajícího chmýří v důsledku žmolkování příze v procesu tkaní.

Peeling spočívá v odstranění klížení, které bylo před tkaním napuštěno osnovou. Po tomto procesu se tkanina vaří, aby se odstranily nečistoty.

Poté bavlna prochází bělením, které umožňuje pozdější barvení na vybranou barvu a tiskové vzory.

Dalšími procesy, které se používají k dodání charakteristických vlastností, jsou dekatizace, tj. snížení smrštění, mercerizace, jejímž cílem je zvýšení pevnosti v roztržení, poškrábání, které zvyšuje absorpci tepla, stejně jako dokončovací procesy, při kterých nasycení vhodnými chemikáliemi ovlivňuje pružnost, lesk, odolnost