Různé druhy látek? Není problém!

Úplety

Úplet = tričkovina nebo jersey na lícní straně pleteniny viditelná jen hladká lícní a na rubní straně jen rubní vroubkovaná očka. Podobně jako u svetru pleteného jednou řadou hladce, druhou obrace.

Elastan je velmi pružné polyuretanové vlákno, které v textilním průmyslu je naprostým syntetickým zázrakem.  Elastanová vlákna jsou velmi jemná. Množství elastanu v takto vzniklé tkanině ji propůjčuje pružnost a schopnost udržet tvar. Existují různé poměry bavlny a elastanu, nejčastěji v poměru 95/5, 97/3 nebo i 98/2. Platí čím více elastanu, tím větší pružnost.

Bavlna poskytuje komfort nošení přírodního materiálu a elastan napomáhá úpletu lépe držet tvar, zabraňuje tak vytahování.

Tento druh látky je nejvhodnější na trička, šaty, legíny, kraťasy či spodní prádlo.

Náplet, ribb, fineribb, žebrovaný náplet, patent - mají jedno shodné a to, že nelze poznat rub a líc. Má velkou roztažnost do šířky a používá se na zakončení rukávů, lemů u mikin, průkričníků nebo z nich můžete ušít kardigan, čepici, nákrčník, zkrátka popusťte uzdu své fantazie.  Tento materiál můžete použít i tam, kde je žádoucí oboustranný efekt. Bývají prodávány i v tunelech, např. 2 x 50 cm. Po rozdělání pak dostanete látku šíře 100 cm. Stejně jako úplety mají různé poměry bavlny a elastanu.

Tak co máte chuť na nějaký? https://kralinka.s28.upgates.shop/bavlna-s-elastanem-1

Teplákovina

Teplákovina je v podstatě bavlněný úplet, který je však navíc vyztužený tzv. doplňkovou nití, pro větší pevnost.

Věděli jste, že existují dva typy této látky?

Je to počesaná a nepočesaná

Pokud se podíváte na látku z lícní strany, rozdíl neuvidíte téměř žádný. Oba typy látky mají vzhled teplákoviny. Ale v momentě, kdy otočíte látku na rubní stranu, uvidíte rozdíl na první pohled.

Z rubové strany má počesaná teplákovina jemný plyšový chloupek, na omak působí velmi heboučce jako koťátko a je hutnější než nepočesaná teplákovina. Tato teplákovina se výborně hodí na teplejší oblečení jako jsou mikiny, kabátky, vesty, nebo teplounké tepláčky pro Vaše děťátka.

Zato nepočesaná teplákovina má z rubu tenkou strukturu se smyčkou. Na rubu počesané teplákoviny jasně vidíte očka nití. Látka je na omak „slabší“, výborně se tedy hodí na šití lehčího oblečení nebo šatů.

Tak hurá na ně https://kralinka.s28.upgates.shop/teplakovina

Viskóza

je celulózové vlákno, které se vyrábí už od 19. století jako náhražka hedvábí a občas se jí také (zvlášť mezi staršími ročníky) říká jednoduše „umělé hedvábí“. Často jej ale na štítcích najdete pod názvem rayon, protože v textilním průmyslu jsou výrazy rayon a viskóza brány jako synonyma.

Dalo by se tedy říci, že se jedná o čistě přírodní materiál, nicméně je její zpracování technologicky na stejném principu jako zpracování syntetických materiálů. Proto ji řadíme mezi takzvané polosyntetické materiály

Kuk https://kralinka.s28.upgates.shop/viskoza